Aile Danışmanlığı


Aile danışmanlığı, aile sistemi odaklı bir danışmanlık biçimidir. Terapi odasına getirilen sorunlar bireysel bir psikolojik bozukluğa rastlanmadığı sürece aile düzeyinde incelenir ve danışmanlık verilir.  Aile danışmanlığı başlıca aşağıda belirtilen konuları ele alır:

  • Aile sistemini bozucu psikolojik sorunları, şiddeti, istismarı ya da ihmali saptayabilir ve açıklayabilir.
  • Ailenin işlevlerini istenen ve beklenen şekilde, sağlıklı bir biçimde yerine getirebilmesi için danışmanlık verebilir. Getiremediği durumlarda ise çözümler geliştirerek aile bireylerine yön verir.
  • Ailenin karşılaşabileceği psikolojik, sosyal ya da hukuki sorunlar hakkında aileyi bilinçlendirebilir. Gerektiği durumlarda müdahale edebilir.
  • Aile sistemini analiz ederken, getirilen soruna hem bireysel hem aile düzeyinde yaklaşabilir ve gelişim düzeylerini değerlendirebilir.

Bunların dışında aile danışmanlığı kapsamında ebeveyn ilişki ve iletişim sorunları, ebeveyn- çocuk ilişkisi, aile içi çatışmalar, ebeveyn ayrılıkları, boşanma, çiftler arasında yaşanan sorunlar, romantik ilişkilerdeki sorunlar ve yaşanan kıskançlıklar gibi sorunları da çalışılır ve gerektiği durumlarda müdahale edilir.